Jaf de două milioane de euro în vila unui cetățean străin! Polițiștii au recuperat bunuri de un milion de euro și au reținut doi suspecți. Unul dintre cele mai mari furturi investigate în acest an de polițiștii români a fost descoperit în județul Ilfov. Un bărbat și o femeie sunt acuzați că au sustras bunuri în valoare de aproximativ două milioane de euro din locuința unui cetățean străin din comuna Corbeanca. Ar fi pătruns de mai multe ori în imobil și ar fi dezactivat sistemele de securitate.
CITEȘTE ȘI: Pompierii susțin adopția câinilor fără stăpân. Campanie pentru o comunitate mai responsabilă și mai empatică
Ancheta a fost coordonată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov și de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ilfov. Fiind declanșată după ce proprietarul locuinței a sesizat, în data de 20 mai, printr-un apel la 112, că persoane necunoscute au pătruns în vila sa și au furat bunuri de o valoare impresionantă.
Investigațiile au scos la iveală că faptele nu s-ar fi produs într-o singură noapte. Potrivit anchetatorilor, în perioada februarie – aprilie 2026, cei doi suspecți ar fi intrat în repetate rânduri în locuință. Folosind fie o cheie autentică obținută anterior, fie forțând ușile de acces.
Pentru a nu fi depistați, aceștia ar fi dezactivat și sustras sistemele de alarmă și supraveghere video montate la imobil. Acționând astfel fără a lăsa urme evidente ale prezenței lor.
CITEȘTE ȘI: Motociclist rănit într-un accident! Impact între o autoutilitară, o motocicletă și un autoturism!
Lista bunurilor furate este impresionantă. Din locuință au dispărut ceasuri de lux, bijuterii din aur și platină, articole vestimentare și accesorii ale unor branduri exclusiviste, obiecte decorative și piese de mobilier, aparatură electronică și electrocasnică, documente personale și importante sume de bani.
Anchetatorii au stabilit că hoții au furat inclusiv 5.000 de euro din autoturismul proprietarului, prejudiciul total fiind estimat la aproximativ două milioane de euro.
În urma probelor administrate, polițiștii au efectuat, joi, trei percheziții domiciliare în județele Ilfov și Călărași, la imobile utilizate de cei doi principali suspecți.
Descinderile s-au soldat cu recuperarea unor bunuri estimate la aproximativ un milion de euro. Printre acestea se află ceasuri de lux, bijuterii și alte obiecte de mare valoare, reprezentând aproximativ jumătate din prejudiciul produs.
CITEȘTE ȘI: Hoț mascat, prins după ce a spart o școală! Prejudiciu de 10.000 de lei
În timpul uneia dintre percheziții, polițiștii au descoperit și un adevărat arsenal deținut de o altă persoană. Este vorba despre un pistol neletal, două arme de vânătoare și aproximativ 1.750 de cartușe de diferite calibre.
Cazul privind armele și muniția a fost preluat de specialiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, care verifică legalitatea deținerii acestora și eventualele infracțiuni comise.
Cei doi suspecți au fost reținuți pentru 24 de ore, fiind cercetați pentru furt calificat cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată.
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov urmează să decidă dacă vor solicita instanței arestarea preventivă a acestora.
CITEȘTE ȘI: Condamnat la 30 de ani pentru omor deosebit de grav, adus în România din Spania. Alte patru persoane urmărite internațional au fost extrădate
Ancheta continuă pentru recuperarea integrală a prejudiciului și stabilirea întregii activități infracționale, existând suspiciuni că în acest caz ar putea fi implicate și alte persoane.
Persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile procesuale prevăzute de lege până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.
Urmărește știrile Guvernatorul și pe pagina de Facebook, pe Youtube pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp.

























































