4 kilograme de substanță psihoactivă adusă din Olanda, interceptate de DIICOT. Doi bărbați au fost prinși în flagrant! Procurorii DIICOT au destructurat o operațiune de introducere în România a unei cantități importante de substanțe psihoactive provenite din Olanda.
Doi bărbați, în vârstă de 35 și 39 de ani, au fost reținuți. Au fost prinși în flagrant în timp ce preluau un colet care conținea aproximativ patru kilograme de substanță interzisă destinată comercializării.
CITEȘTE ȘI: Urs eliminat după ce a coborât aproape zilnic printre blocuri timp de trei săptămâni. Animalul fusese relocat, dar s-a întors în oraș
Potrivit anchetatorilor, la data de 20 iunie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală au dispus reținerea celor doi inculpați. Sunt cercetați pentru efectuarea, fără drept, de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive și complicitate la această infracțiune.
Din cercetările efectuate a rezultat că, pe parcursul lunii iunie, principalul suspect, un bărbat de 39 de ani, recidivist, ar fi introdus în țară, prin intermediul unei firme de transport internațional, aproximativ patru kilograme de N-ethylnorpentedrone. O substanță cu efecte psihoactive provenită din Olanda.
CITEȘTE ȘI: Condamnat la 30 de ani pentru omor deosebit de grav, adus în România din Spania. Alte patru persoane urmărite internațional au fost extrădate
Anchetatorii au stabilit că marfa era destinată comercializării pe piața ilegală din România. În data de 19 iunie, bărbatul, ajutat de un complice în vârstă de 35 de ani, s-a deplasat la un punct de lucru al unei firme de curierat din județul Ilfov. Cei doi s-au dus pentru a ridica pachetul care conținea substanța interzisă.
Cei doi au fost surprinși în flagrant de procurorii DIICOT și polițiștii antidrog în momentul în care introduceau coletul în autoturismul cu care se deplasau. Întreaga cantitate de substanță psihoactivă a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor.
În urma administrării probatoriului, procurorii au solicitat luarea unor măsuri preventive. Judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului București a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a inculpatului de 39 de ani. În timp ce față de cel de-al doilea inculpat a fost luată măsura arestului la domiciliu pentru aceeași perioadă.
CITEȘTE ȘI: Bărbat reținut de DIICOT după ce ar fi abuzat sexual o minoră pe care o seda înainte de agresiuni. Anchetatorii au găsit și imagini compromițătoare
Acțiunea a fost realizată de procurorii DIICOT. Împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București – Serviciul Antidrog.
Ancheta continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale și identificarea tuturor persoanelor implicate în această rețea de trafic cu substanțe psihoactive.
Urmărește știrile Guvernatorul și pe pagina de Facebook, pe Youtube pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp.


























































