Poliția a confiscat peste 42 de milioane de țigarete în primele cinci luni din 2026. Patru grupări de contrabandiști au fost destructurate în România. Poliția Română anunță rezultate importante în lupta împotriva contrabandei cu tutun și produse din tutun. În primele cinci luni ale anului 2026, oamenii legii au descoperit și indisponibilizat peste 42 de milioane de țigarete. De asemenea, mai mult de 9 tone de tutun, în urma sutelor de acțiuni desfășurate la nivel național.
CITEȘTE ȘI: Bărbat reținut de DIICOT după ce ar fi abuzat sexual o minoră pe care o seda înainte de agresiuni. Anchetatorii au găsit și imagini compromițătoare
Potrivit datelor centralizate de Inspectoratul General al Poliției Române, în perioada ianuarie – mai 2026 au fost organizate 215 acțiuni în sistem integrat pentru combaterea contrabandei cu produse din tutun. În acest interval au fost deschise 337 de dosare penale. Iar 388 de persoane sunt cercetate pentru implicarea în astfel de activități ilegale.
Anchetele desfășurate de polițiști au dus la destructurarea a patru grupări infracționale specializate în contrabandă. Dar și la constatarea a 466 de infracțiuni prevăzute de Codul Vamal, Codul Fiscal și legislația privind combaterea evaziunii fiscale.
În urma acțiunilor desfășurate, au fost confiscate 42.535.374 de țigarete și 9.522 de kilograme de tutun. Polițiștii au aplicat 633 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 5 milioane de lei.
CITEȘTE ȘI: Condamnat la 30 de ani pentru omor deosebit de grav, adus în România din Spania. Alte patru persoane urmărite internațional au fost extrădate
Unul dintre cele mai importante cazuri a fost înregistrat la sfârșitul lunii aprilie, când polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Arad, sprijiniți de Biroul de Poliție Autostrada A1 Deva–Nădlac, au depistat un autocamion care transporta 7,8 milioane de țigarete susceptibile de proveniență din contrabandă. Marfa, estimată la aproximativ 5,5 milioane de lei, precum și mijlocul de transport au fost indisponibilizate, iar șoferul a fost reținut pentru 24 de ore.
Într-un alt dosar instrumentat de polițiștii arădeni, anchetatorii au descoperit peste 4,6 milioane de țigarete netimbrate, două autoutilitare, aproximativ 50.000 de lei și peste 5.000 de euro. Două persoane au fost reținute în urma perchezițiilor și a probatoriului administrat.
CITEȘTE ȘI: Patru tineri răniți într-un accident între două autoturisme! Trei adolescente au ajuns la spital
Reprezentanții Poliției Române precizează că acțiunile pentru combaterea contrabandei cu tutun rămân o prioritate la nivel național, fiind desfășurate permanent în colaborare cu celelalte instituții cu atribuții în domeniu.
Urmărește știrile Guvernatorul și pe pagina de Facebook, pe Youtube pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp.


























































