Doi traficanți de substanțe interzise, arestați! Procurorii DIICOT au descoperit droguri de mare risc și produse psihoactive. O amplă anchetă desfășurată de procurorii DIICOT Timișoara și polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate s-a încheiat cu arestarea preventivă a două persoane. Acestea sunt acuzate de trafic de droguri și comercializarea de substanțe cu efect psihoactiv.
CITEȘTE ȘI: Motociclist rănit într-un accident! Impact între o autoutilitară, o motocicletă și un autoturism!
Este vorba despre un bărbat în vârstă de 27 de ani și o femeie de 43 de ani. Procurorii au dispus inițial măsura reținerii, iar ulterior Tribunalul Timiș a decis arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Potrivit anchetatorilor, bărbatul este cercetat pentru trafic de droguri de mare risc. Femeia pentru efectuarea fără drept de operațiuni cu produse despre care știa că sunt susceptibile de a produce efecte psihoactive.
Din probele administrate în dosar a rezultat că, pe parcursul lunii aprilie 2026, bărbatul ar fi procurat, deținut și comercializat în municipiul Timișoara droguri de mare risc. Respectiv 3CMC și MDMA, substanțe cunoscute pentru efectele lor puternice asupra sistemului nervos central.
CITEȘTE ȘI: Peste 500.000 de țigări de contrabandă descoperite! Un bărbat a fost reținut după perchezițiile polițiștilor
De asemenea, cercetările au arătat că femeia ar fi desfășurat activități de comercializare a unor produse psihoactive în luna iunie 2026. Procurorii susțin că aceasta deținea și vindea substanțe vegetale impregnate cu compuși sintetici extrem de periculoși, printre care MDMB-BUTINACA și 4F-AMDB-BINACA.
Pe parcursul investigațiilor, anchetatorii au reușit să indisponibilizeze mai multe cantități de substanțe interzise. Substanțe care ar fi fost tranzacționate de cei doi suspecți.
În urma perchezițiilor domiciliare efectuate în municipiul Timișoara, polițiștii și procurorii au descoperit și ridicat cantități importante de substanțe psihoactive și droguri sintetice. Printre care MDMB-BUTINACA, MDMB-4en-PINACA, 5F-ADB și 4F-ADMB-BINACA.
CITEȘTE ȘI: Șofer de 30 de ani prins drogat la volan. Polițiștii au găsit în mașină un mugure vegetal și o țigară cu substanțe suspecte
Anchetatorii au ridicat totodată mai multe mijloace de probă care urmează să fie analizate în cadrul dosarului penal.
Activitățile judiciare au fost desfășurate de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Timișoara, împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara.
La acțiune au participat și efective ale Grupării de Jandarmi Mobile „Glad Voievod” Timișoara, care au asigurat sprijinul operativ necesar desfășurării intervențiilor.
În urma analizării probelor administrate în cauză, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Timiș a admis propunerea formulată de procurori. A dispus arestarea preventivă a celor doi inculpați pentru o perioadă de 30 de zile.
CITEȘTE ȘI: Condamnat la 30 de ani pentru omor deosebit de grav, adus în România din Spania. Alte patru persoane urmărite internațional au fost extrădate
Cercetările continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale. Dar și identificarea eventualelor legături cu alte persoane implicate în traficul și distribuția de droguri și substanțe psihoactive.
Conform legislației în vigoare, persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile procesuale până la pronunțarea unei hotărâri definitive.
Urmărește știrile Guvernatorul și pe pagina de Facebook, pe Youtube pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp.

























































