Amenzi de 50.000 de lei pentru turiștii care au hrănit urșii pe Transfăgărășan. Șase persoane au fost sancționate în doar trei săptămâni. Autoritățile au intensificat controalele pe Transfăgărășan pentru a combate unul dintre cele mai periculoase obiceiuri ale turiștilor: hrănirea urșilor. În urma verificărilor desfășurate în perioada 27 mai – 19 iunie 2026, șase persoane au fost amendate. Valoarea totală a sancțiunilor ajungând la 50.000 de lei.


























































