Polițiștii au tras cu arma după ce un tânăr de 22 de ani și-a înjunghiat tatăl. Agresorul a atacat și echipajele sosite la intervenție. Momente de maximă tensiune marți dimineață într-un cartier din Sectorul 2 al Capitalei. Polițiștii au fost nevoiți să facă uz de armă pentru a opri un tânăr înarmat cu două cuțite, suspectat că și-a atacat propriul tată și care ulterior s-a îndreptat amenințător către forțele de ordine.
Intervenția a fost declanșată în jurul orei 07:15. Un apel la numărul unic de urgență 112 a anunțat că un bărbat a fost înjunghiat. Echipajele Secției 8 Poliție au ajuns rapid la adresa indicată. Au identificat un tânăr de 22 de ani, indicat drept autor al agresiunii.
Primele verificări efectuate de polițiști au arătat că, în urma unui conflict, acesta și-ar fi atacat tatăl folosind două obiecte tăietoare-înțepătoare.
CITEȘTE ȘI: Motociclist de 27 de ani rănit într-un accident! Coliziune între o motocicletă și un autoturism la intersecția cu Calea Câmpulung
Victima a suferit răni la nivelul gâtului și al capului, fiind găsită conștientă de echipajele de intervenție.
În momentul în care polițiștii au încercat să îl imobilizeze, tânărul era extrem de agitat și refuza să respecte indicațiile oamenilor legii. Deși a fost somat în repetate rânduri să lase armele din mâini, acesta a continuat să manifeste un comportament agresiv și să adreseze amenințări.
Potrivit Poliției Capitalei, agenții au încercat inițial să gestioneze situația prin folosirea spray-ului iritant-lacrimogen. Măsura nu a avut însă efectul scontat. Suspectul a continuat să reprezinte un pericol atât pentru polițiști, cât și pentru persoanele aflate în apropiere.
Anchetatorii susțin că, la un moment dat, tânărul s-a îndreptat spre polițiști cu cele două cuțite, încercând să îi lovească și amenințându-i cu acte de violență.
CITEȘTE ȘI: Condamnat la 30 de ani pentru omor deosebit de grav, adus în România din Spania. Alte patru persoane urmărite internațional au fost extrădate
În aceste condiții, pentru neutralizarea pericolului și protejarea integrității fizice a celor prezenți, oamenii legii au făcut uz de armamentul din dotare, conform prevederilor legale.
Chiar și după intervenția polițiștilor, bărbatul a încercat să fugă de la locul incidentului. Acesta a fost urmărit, prins și imobilizat după o scurtă acțiune desfășurată de forțele de ordine.
Între timp, tatăl agresorului a primit îngrijiri medicale la fața locului și a fost transportat la spital pentru investigații și tratament de specialitate.
După imobilizare, tânărul de 22 de ani a fost condus la sediul poliției pentru audieri. Oamenii legii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul, urmând ca dosarul să fie înaintat unității de parchet competente.
CITEȘTE ȘI: Șofer de 30 de ani prins drogat la volan. Polițiștii au găsit în mașină un mugure vegetal și o țigară cu substanțe suspecte
Ancheta este în desfășurare, iar polițiștii urmează să stabilească exact circumstanțele care au dus la producerea agresiunii și măsurile legale ce vor fi dispuse împotriva suspectului.
Urmărește știrile Guvernatorul și pe pagina de Facebook, pe Youtube pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp.


























































