România intră sub un val de caniculă până la începutul lui iulie. Temperaturile vor urca până la 39 de grade, iar Argeșul intră sub Cod galben. Meteorologii anunță instalarea unui val de căldură care va cuprinde întreaga țară în următoarele zile. Temperaturi ce vor ajunge până la 39 de grade Celsius și nopți tropicale se vor înregistra în mai multe regiuni. Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizări de caniculă și disconfort termic accentuat. Avertizări valabile în cea mai mare parte a României.
CITEȘTE ȘI: Motociclist rănit într-un accident! Impact între o autoutilitară, o motocicletă și un autoturism!
Potrivit specialiștilor, intervalul 25-29 iunie va fi caracterizat de o creștere treptată a temperaturilor, fenomenul urmând să se intensifice de la o zi la alta. Dacă joi canicula va afecta în special vestul și nord-vestul țării, până duminică temperaturile extreme vor cuprinde toate regiunile.
Meteorologii avertizează că indicele temperatură-umezeală (ITU), utilizat pentru evaluarea gradului de disconfort termic, va atinge și chiar va depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și ulterior în cele de deal.
Temperaturile maxime vor oscila între 30 și 39 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind estimate în vestul țării. În plus, nopțile de la sfârșitul săptămânii vor deveni tropicale în multe zone, cu minime care nu vor coborî sub 20 de grade.
Pentru ziua de vineri, județul Argeș se află sub avertizare Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat. Specialiștii estimează temperaturi maxime cuprinse între 30 și 34 de grade Celsius, în timp ce senzația de căldură va fi amplificată de umiditatea ridicată.
CITEȘTE ȘI: Condamnat la 30 de ani pentru omor deosebit de grav, adus în România din Spania. Alte patru persoane urmărite internațional au fost extrădate
Tot vineri, în vestul și nord-vestul țării va fi în vigoare un Cod portocaliu de caniculă. Județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș vor înregistra temperaturi de până la 37 de grade, iar disconfortul termic va fi deosebit de accentuat.
Meteorologii atrag atenția că valul de căldură nu se va opri la începutul săptămânii viitoare. Estimările actuale indică menținerea temperaturilor ridicate și în primele zile ale lunii iulie.
Medicii recomandă populației să evite expunerea prelungită la soare în intervalul orar 11:00-18:00, să consume suficiente lichide, să evite efortul fizic intens în aer liber și să acorde o atenție specială copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice.
CITEȘTE ȘI: Hoț mascat, prins după ce a spart o școală! Prejudiciu de 10.000 de lei
În contextul temperaturilor extreme anunțate pentru următoarele zile, autoritățile le recomandă cetățenilor să urmărească avertizările meteorologice și să respecte măsurile de protecție pentru prevenirea efectelor negative ale caniculei.
Urmărește știrile Guvernatorul și pe pagina de Facebook, pe Youtube pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp.

























































