Șofer amendat cu 3.000 de lei după ce a fost prins cu sirenă ilegală pe mașină. A rămas și fără permis pentru 90 de zile. Un bărbat în vârstă de 53 de ani, din comuna Mihăești, județul Vâlcea, s-a ales cu o amendă de aproximativ 3.000 de lei. Dar și cu permisul de conducere suspendat pentru trei luni. Polițiștii rutieri au descoperit că a încălcat mai multe prevederi ale legislației rutiere în timpul unui control efectuat pe un drum din județ.
CITEȘTE ȘI: Șofer de 30 de ani prins drogat la volan. Polițiștii au găsit în mașină un mugure vegetal și o țigară cu substanțe suspecte
Bărbatul a fost oprit de un echipaj al Serviciului Rutier Vâlcea, duminică după-amiază, în jurul orei 17:00. Polițiștii au observat că nu a respectat obligația de a opri și de a acorda prioritate la trecerea la nivel cu calea ferată. Încălcând semnificația indicatoarelor rutiere amplasate în zonă.
În timpul verificărilor, oamenii legii au descoperit însă și alte nereguli.
Pe autoturism era montat un dispozitiv de avertizare sonoră neomologat. Dispozitiv capabil să emită semnale similare celor utilizate de autospecialele de poliție, ambulanță sau alte vehicule care beneficiază de regim prioritar de circulație.
Polițiștii au constatat, totodată, că autoturismul circula fără o poliță RCA valabilă, fapt care constituie o altă încălcare a legislației în vigoare.
CITEȘTE ȘI: Hoț mascat, prins după ce a spart o școală! Prejudiciu de 10.000 de lei
Pentru toate abaterile constatate, șoferul a fost sancționat contravențional cu amenzi în valoare totală de aproximativ 3.000 de lei.
În plus, polițiștii au dispus suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile. Certificatul de înmatriculare al autoturismului a fost retras până la remedierea deficiențelor constatate.
Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Vâlcea atrag atenția că utilizarea pe autovehicule a dispozitivelor luminoase sau sonore neomologate, care pot crea confuzie cu cele folosite de autospecialele aflate în misiune, este interzisă și poate pune în pericol siguranța traficului rutier.
CITEȘTE ȘI: Condamnat la 30 de ani pentru omor deosebit de grav, adus în România din Spania. Alte patru persoane urmărite internațional au fost extrădate
Polițiștii le reamintesc conducătorilor auto să respecte regulile de circulație și să utilizeze exclusiv echipamente omologate, astfel încât să nu inducă în eroare ceilalți participanți la trafic și să nu creeze situații cu potențial periculos.
Urmărește știrile Guvernatorul și pe pagina de Facebook, pe Youtube pe Tik Tok sau direct pe canalul de WhatsApp.
























































